Ruch FIRE: Mantra niezależności finansowej

Bartłomiej Florczak
Bartłomiej Florczak06.11.2023
Ruch FIRE: Mantra niezależności finansowej

Pośród całego szumu wokół tego, jak radzić sobie z pieniędzmi w dzisiejszych czasach, coraz większą grupę entuzjastów zdobywa ruch o tajemniczym akronimie FIRE (skrót od Financial Independence, Retire Early), w którym chodzi o wczesne osiągnięcie niezależności finansowej, żeby móc realizować swoje pasje i mówiąc wprost nie musieć dłużej pracować.

Jak dla mnie, rewelacja! Z resztą nie tylko dla mnie, pewnie dla każdego perspektywa takiej przyszłości jest niczym pierwszy głęboki oddech podczas relaksującej sesji jogi – pokrzepiająca. Właściwie FIRE może być dla Twojego portfela tym, czym joga dla naszego umysłu i ciała: chodzi o finansowy luz oraz osiągnięcie stanu równowagi, tak jak praktykujący tą indyjską filozofię życia odnajdują swój spokój na macie.

FIRE unboxing, czyli komu to potrzebne? A dlaczego?

Więc, o co chodzi z tym FIRE, komu to potrzebne i czy naprawdę może nam pomóc pozbyć się zmartwień związanych z finansami? Czy ten pomysł ma w ogóle sens w naszych polskich realiach, gdzie wcześniejszy koniec aktywności zawodowej nie jest czymś powszechnym? Sprawdźmy wspólnie, czy to podejście może zmienić sposób w jaki na co dzień obchodzimy się z pieniędzmi, a co za tym idzie naszą finansową przyszłość, czy jest to po prostu kolejny utopijny pomysł bez szerszego zastosowania w prawdziwym życiu.

Filozofia FIRE to więcej niż tylko nowy trend finansowy. U jej podstaw leży połączenie nawyku systematycznego oszczędzania z przemyślaną strategią działań inwestycyjnych, które pozwolą Ci się wyrwać z obowiązku pracy od poniedziałku do piątku znacznie wcześniej niż dopiero po 60-tce! Wiem, wiem, pewnie myślisz sobie teraz: „Jasne, gdyby piekło było zamarznięte, wszyscy byśmy na łyżwach jeździli.” I w cale mnie to nie dziwi. Tak myśli znaczna większość naszego społeczeństwa.

Jak wynika z raportu „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania” aż 79% z nas nie oszczędza żadnych dodatkowych pieniędzy na emeryturę polegając wyłącznie na obowiązkowych składkach. Ku mojemu zaskoczeniu, jest to trend bardziej powszechny wśród kobiet niż wśród mężczyzn.

Tak więc dziewczyny, jeśli inwestujecie w zajęcia jogi lub karnety na siłownię, aby utrzymać swoje ciała w formie, to pamiętajcie, że tak samo ważny jest trening kondycyjny Waszych finansów, aby zawczasu wypracować sobie zdrową i komfortową przyszłość.

Główne założenia ruchu FIRE

  • Dyscyplina oszczędności: Chodzi o to, aby pozbyć się długów, pilnować wydatków i nie pozwalać, aby pieniądze przelatywały nam przez palce;
  • Wyznaczanie celów: Wiedza o tym do czego się dąży ułatwia ich realizację. Pisałem o tym szerzej w artykule: Spełniaj swoje finansowe marzenia: Inwestowanie oparte na celach.;
  • Świadome inwestowanie: Mądre posunięcia teraz oznaczają wygodniejsze życie później;
  • Finansowe wyzwolenie: Bo kto nie chciałby sam w pełni decydować o swojej finansowej przyszłości?

Nawet jeśli duża część z nas może nie być jeszcze na ścieżce FIRE, nigdy nie jest za późno, aby na nią wejść i dołączyć do społeczności związanej z tym ruchem. Kto wie? Przy odrobinie planowania, oszczędzania i inwestowania, być może wszyscy będziemy mogli cieszyć się odpoczynkiem nieco wcześniej niż się spodziewamy.

Znajdź swój styl, czyli cztery rodzaje FIRE

  • Lean FIRE: promuje styl życia oparty na prostocie, aby szybciej osiągnąć niezależność finansową. Chodzi o to, by robić więcej za mniej, gdzie każdy ograniczony wydatek przybliża nas o krok do tego najważniejszego celu;
  • Fat FIRE: zwolennicy tego podejścia dążą do sytuacji, w której pomimo braku regularnego dochodu z pracy niczego im nie brakuje. Planują przyszłość bogatą w doświadczenia i wygody, dużo i chętnie inwestują, aby ich złote lata były tak złote, jak to tylko możliwe;
  • Barista FIRE: skupia się na zachowaniu równowagi. Łączy pracę w niepełnym wymiarze godzin z budowaniem poduszki finansowej i solidnego funduszu awaryjnego zapewniając, że nadal możemy cieszyć się przyjemnościami bez uszczerbku dla naszych najważniejszych życiowych celów;
  • Coast FIRE: to chyba najbardziej wyluzowane podejście. Pracujesz tak jak chcesz i kiedy chcesz. Na tyle, aby oszczędności mogły stale rosnąć wytyczając przed Tobą wygodną i niezakłóconą niczym ścieżkę do wymarzonego nicnierobienia;

Tak jak opanowanie wybranego stylu praktykowania jogi wymaga konsekwencji i dyscypliny, również zarządzanie finansami zgodnie z zasadami FIRE wymaga od nas pewnego poświęcenia. Musimy to sobie jasno powiedzieć; są pewne kroki do wykonania i nie ma tu dróg na skróty.

Krok po kroku ku niezależności finansowej wg FIRE:

1. Sztuka tworzenia: Plan podwójnego budżetu

Jeśli masz już jasność, który rodzaj FIRE najbardziej Ci odpowiada, następnym krokiem jest stworzenie odpowiedniego planu opartego na dwóch rodzajach budżetu:

  • Budżet przedemerytalny: plan, który równoważy oszczędzanie i inwestowanie z bieżącymi wydatkami. Wyobraź sobie, że jest to etap przygotowawczy w jodze, w którym każda pozycja jest przemyślana i stanowi podstawę dla bardziej zaawansowanych praktyk;
  • Budżet po przejściu na emeryturę: wizja twojego przyszłego życia ukształtowana rozsądnym podejściem do wydatków, oszczędnościami i inwestycjami. Odzwierciedla spokojny stan osiągany po sesji jogi, w którym ciało czerpie korzyści z wykonanych ćwiczeń;

Pamiętaj, że Twój plan finansowy musi być elastyczny (jak mata do jogi), zdolny do amortyzowania wszelkich potknięć oraz zapewniać płynny dostęp do zgromadzonych środków w razie takiej potrzeby.

2. Minimalizm wydatków: Mniej, znaczy więcej

Rola oddechu w praktyce jogi jest nie do przecenienia. To fundament. Tak jak rozsądne zarządzanie wydatkami w domowym budżecie. Konsekwentne odkładanie nawet niewielkich kwot może z czasem przekształcić się w znaczące sumy, zwłaszcza jeśli skierujesz je w odpowiednie miejsce – np. do BeGlobal, gdzie będą pracować na Twoją przyszłość bez stałych opłat za zarządzanie. Sztuczka polega na znalezieniu indywidualnej równowagi między oszczędnością a życiowymi przyjemnościami. Nawet gdy ograniczasz wydatki, zrób sobie miejsce na fun i niektóre zachcianki.

3. Świadome inwestowanie: Asana gromadzenia bogactwa

Jeśli w praktyce FIRE oszczędzanie jest podobne do pranajamy – najstarszej techniki pracy z oddechem, która oddziałuje na umysł i emocje, to inwestowanie jest serią asan – pozycji w jodze, które budują siłę ciała. Powszechnie zakłada się, że zgodnie z filozofią FIRE powinniśmy odkładać od 50 do nawet 70 proc. swoich miesięcznych dochodów, co jest oczywiście dość ekstremalne i osiągalne jedynie przy bardzo wysokich zarobkach. Zdecydowanie mniej hardcorową opcją jest podział domowego budżetu zgodnie z regułą 50/30/20, gdzie 50 proc. stanowią wydatki niezbędne do życia, 30 proc. różnego rodzaju fanaberie, a 20 proc. oszczędności i inwestycje.

4. Zwiększanie dochodów: Mantra dodatkowego zarobku

Jeśli chcesz zwiększyć tempo budowania majątku, który w niedalekiej przyszłości ma pozwolić na osiągnięcie niezależności finansowej, zadbaj o dodatkowe źródło zarobku. Freelancing, własny biznes po godzinach, czy jakiekolwiek przedsięwzięcie, które uzupełni Twój podstawowy dochód, umożliwi Ci większe inwestycje, a tym samym może przyśpieszyć moment, w którym stanie się ona rzeczywistością. To niczym finansowa wersja dodawania kolejnych asan i sekwencji w praktyce jogi, aby osiągnąć bardziej zaawansowany etap.

Filozofia FIRE: Plusy i minusy

Tak jak joga nie wyleczy każdego bólu mięśni, FIRE nie jest uniwersalnym rozwiązaniem. Niesie ze sobą ogromne zalety; mniejszy stres związany z finansami, mnóstwo wolnego czasu na relaks, ale nie wszystko zawsze jest wyłącznie kolorowe. Czasami trzeba mocniej zacisnąć pasa i pogodzić się z życiem przy skromnym budżecie, co może mieć wpływ na nasze samopoczucie. Do tego trzeba wziąć pod uwagę różne życiowe niespodzianki, które mogą wymagać nieco więcej niż to co udało się odłożyć.

Myślenie o FIRE jest jak zastanawianie się, czy zamienić wygodną kanapę na matę do jogi – ma klimat poprawy jakości życia, ale nie jest pozbawione wysiłku. Prawdziwe pytanie jakie musisz sobie zadać brzmi: „czy daje mi to radość, czy jest raczej jak poranne wstawanie do pracy, której nie lubię?”

Jeśli ogarniesz wydatki i zaczniesz regularnie oszczędzać, BeGlobal pomoże Ci zadbać o Twoje inwestycje zgodnie z ruchem FIRE. Będzie jak Twój osobisty instruktor jogi – najpierw łatwo wyznaczysz cele, a następnie otrzymasz profesjonalne wsparcie, aby móc je zrealizować w odpowiednim dla siebie tempie. Zapewni wszystkie niezbędne informacje, dzięki czemu będziesz widzieć live jak wygląda Twój progres, czy podążasz właściwą ścieżką i ile jej jeszcze przed Tobą zostało.

Zarejestruj się na BeGlobal. Wyznacz cel. My poprowadzimy Cię krok po kroku do jego realizacji.

Artykuł stanowi informację reklamową. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym BeGlobal SFIO oraz dokumentami kluczowych informacji.
Inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik powinien liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Wyniki historyczne nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych zysków w przyszłości. Jednostki uczestnictwa nie są depozytem bankowym.
Szczegółowe informacje dotyczące inwestowania w subfundusze wydzielone w ramach BeGlobal SFIO i ryzyka inwestycyjne znajdują się w prospekcie informacyjnym oraz dokumentach kluczowych informacji. Wymienione dokumenty są dostępne w siedzibie Rockbridge TFI S.A., na Platformie BeGlobal oraz na stronie internetowej www.beglobal.pl. Wartość aktywów netto subfunduszy BeGlobal Profit oraz BeGlobal Profit+ może cechować się dużą zmiennością wynikającą ze składu portfela, w szczególności z powodu inwestycji w ETF-y dające ekspozycję na instrumenty udziałowe.
Informacja o ewentualnym odstąpieniu od zaniechania pobierania wynagrodzenia stałego za zarządzanie BeGlobal SFIO będzie podana do wiadomość uczestników Funduszu z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
Materiał nie stanowi usługi doradztwa inwestycyjnego i nie należy go traktować jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe. Rockbridge TFI SA nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane wykorzystaniem opinii i informacji w nim zawartych.
Nie stanowi również oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie jest formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej.
Prawa autorskie do artykułu przysługują Rockbridge TFI. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Materiał pochodzi od spółki Rockbridge TFI S.A. podlegającej nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Rockbridge Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Marszałkowskiej 142, jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla M.ST. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000002970, NIP: 527-21-53-832. Kapitał zakładowy i wpłacony: 27.251.869,00 zł