Jak często słuchasz muzyki za pośrednictwem cyfrowych platform streamingowych, takich jak Spotify? Jeśli chodzi o mnie, to serio, nie wyobrażam sobie już innego sposobu. Czy tak jak ja niustannie próbujesz stworzyć idealną playlistę? Taką, która w odpowiedni sposób odda Twój nastrój, najlepiej wyrazi emocje lub podkreśli daną chwilę? Pomyśl teraz o swoich inwestycjach dokładnie w ten sam sposób. Tak jak nie chcesz słuchać wyłącznie jednej piosenki na okrągło (bez względu na to, jak bardzo ją lubisz), tak Twój portfel inwestycyjny nie powinien opierać się wyłącznie na jednym rodzaju inwestycji. Ich zróżnicowanie to jeden z najlepszych sposobów na obronę przed negatywnymi skutkami nieprzewidywalnych rynkowych zdarzeń.
Liczba dostępnych instrumentów finansowych może być przytłaczająca, a zróżnicowanie portfela poprzez wybór kilku czy kilkunastu z nich na pewno nie należy do najłatwiejszych i nie oszukujmy się – wymaga sporo pracy. Jeśli nie masz na to ani czasu, ani ochoty, rozwiązaniem mogą być fundusze giełdowe ETF. To jak tworzone dla wszystkich playlisty na Spotify. Są ułożone przez ekspertów, aby zapewnić Ci łatwy dostęp do szerokiej listy różnych utworów, a wszystko to w jednym zgrabnym pakiecie.
Jeśli tworzysz playlisty składające się różnych utworów przed długą podróżą samolotem lub treningiem na siłowni, masz już przedsmak tego, czym jest dywersyfikacja. Tak jak na swojej autorskiej playliście nie chcesz się ograniczać wyłącznie do jednego wykonawcy lub gatunku muzyki, tak w sferze inwestycji, lokowanie wszystkich pieniędzy w jednym rodzaju aktywów nie jest najmądrzejszym posunięciem.
Dlaczego?
Jeśli twoje inwestycje opierają się w dużej mierze na jednym aktywie (np. akcjach, obligacjach, nieruchomościach czy krypto), branży lub sektorze, gwałtowne pogorszenie koniunktury w tym obszarze może spowodować, że twój plan przestanie działać i zamiast zarabiać, zaczniesz ponosić straty.
Dywersyfikacja to ochrona przed takimi nieoczekiwanymi zmianami. Rozkładając swoje inwestycje na różne aktywa, sektory lub regiony geograficzne, tworzysz mechanizm stabilizujący (coś jak w hoverboardzie) pozwalający utrzymać równowagę. Podobnie jak na swojej wszechstronnej playliście masz utwory, które potrafią zadbać o odpowiednią atmosferę w każdej sytuacji – na randce, imprezie, czy podczas jazdy samochodem, zdywersyfikowany portfel oznacza, że spadki w jednym sektorze mogą zostać zrównoważone wzrostami w innym sprawiając, że Twoje inwestycje w mniejszym stopniu odczuwają wahania rynku.
Tak więc, chociaż dywersyfikacja nie eliminuje całkowicie ryzyka, to potrafi zmniejszyć wpływ pojedynczego niekorzystnego zdarzenia na wyniki całego portfela.
Podobnie jak każdy gatunek muzyczny ma swój unikalny rytm oraz tempo, każdy instrument inwestycyjny, w tym fundusze ETF, ma swoje odrębne cechy, funkcje i zastosowanie.
Exchange-Traded Fund, czyli fundusz giełdowy ETF, jest niczym Twoja inwestycyjna playlista. Nie wybierasz każdego utworu (lub w naszym przypadku akcji, obligacji czy innego aktywa) z osobna. Zamiast tego masz gotowy zestaw (ETF), który obejmuje szereg utworów dobranych na podstawie określonych cech. ETF-y to otwarte fundusze inwestycyjne, które są pod wieloma względami podobne do tradycyjnych funduszy z tą różnicą, że ich jednostki są przedmiotem obrotu na giełdzie. W swoich portfelach mogą posiadać od kilkuset do nawet kilku tysięcy pojedynczych akcji, obligacji lub innych aktywów np. surowców, czy nieruchomości. Większość ETF-ów śledzi szerokie indeksy rynkowe o ugruntowanej pozycji i zapewnia wysoką płynność inwestycji.
Zrozumienie funduszy ETF jest jak zrozumienie różnych gatunków muzycznych. Każdy ma swój klimat, dynamikę i korzysta z charakterystycznych dla siebie instrumentów (aktywów), które tworzą unikalną melodię w różnych warunkach rynkowych. Fundusze ETF są obecnie jedną z najszybciej rozwijających się kategorii produktów inwestycyjnych na świecie i oferują dostęp do niemal każdego obszaru rynku oraz wszystkich głównych klas aktywów (akcji, obligacji czy towarów), sektorów, branż czy stylów inwestowania.
To bardzo popularny i skuteczny sposób na natychmiastowe zwiększenie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Wszyscy wokół zachwycają się subskrypcją Spotify Premium, a Ty wciąż myślisz: „O co to całe zamieszanie?”. Cóż, fani muzyki doceniają łatwy dostęp do szerokiej gamy utworów oraz artystów z całego świata, możliwość tworzenia wielu list odtwarzania i… pomijania tych irytujących reklam. Dla wielu inwestorów fundusze ETF są czymś bardzo podobnym. Oferują szeroki dostęp do różnorodnych rynków za pomocą jednej prostej transakcji.
Oto 5 najważniejszych korzyści funduszy ETF:
Jeśli szukasz zatem połączenia korzyści płynących z dywersyfikacji, oszczędności i elastyczności, to fundusze ETF powinny Cię zainteresować.
W ten sam sposób, w jaki Spotify zrewolucjonizował słuchanie muzyki, umożliwiając nam odkrywanie różnych gatunków i artystów za pomocą jednego kliknięcia, fundusze ETF otworzyły nam drogę do inwestowania na różnych rynkach, sektorach i aktywach z niezwykłą łatwością.
W 2022 roku na całym świecie istniały 8754 fundusze ETF, które pod swoim zarządzaniem posiadały aktywa o wartości prawie 10 bilionów dolarów (źródło: Number of ETFs worldwide 2022 | Statista)
Jest w czym wybierać, prawda?
BeGlobal sprawia, że nie musisz zaprzątać sobie tym głowy. Nasza platforma zapewnia dostęp do niedrogich, globalnie zdywersyfikowanych portfeli inwestycyjnych, a wszystkie nasze strategie (fundusze BeGlobal) opierają się o renomowane fundusze giełdowe ETF, które dają przejrzysty, płynny i bardzo tani dostęp do światowych rynków finansowych. Całą najtrudniejszą pracę związaną z wyborem, zarządzaniem i monitorowaniem inwestycji wykonujemy za Ciebie.
Zarejestruj się na BeGlobal. Wyznacz cel. My poprowadzimy Cię krok po kroku do jego realizacji.