To jest ten dzień. Stoisz na linii startu, na nogach wygodne sportowe buty, na ciele profesjonalna koszulka z technicznego materiału. Tętno i oddech są coraz szybsze z podekscytowania i niecierpliwości. Witaj na maratonie inwestowania! To nie jest sprint po natychmiastowe nagrody, ale prawdziwy test wytrzymałości i strategicznie zaplanowana podroż, podczas której każdy pokonany kilometr przybliża Cię do upragnionego celu. Pierwsza inwestycja, podobnie jak pierwszy krok na trasie dłuższego biegu, może wydawać się nieco onieśmielająca, ale zapewniam Cię, że to jedynie chwilowe uczucie. Z inwestowaniem jest jak z uprawianiem dyscypliny sportu, z którą wcześniej nie mieliśmy zbyt wiele do czynienia; potrafi wciągnąć i to na dłużej.
Potraktuj ten artykuł jako dobrą rozgrzewkę lub zbiór najważniejszych wskazówek, które pomogą Ci wystartować, utrzymać odpowiednie tempo na trasie i dotrzeć z powodzeniem do (finansowej) mety.
A teraz zawiąż mocno sznurowadła, weź głęboki oddech i rozpocznij przygotowania do swojego inwestycyjnego debiutu na tym królewskim dystansie.
Zanim wystartujesz: Szybki test kondycji finansowej
Jak w przypadku każdej dyscypliny sportu, tak w inwestowaniu kluczowe jest dobre przygotowanie. Zanim wystartujesz, upewnij się, że Twoja kondycja finansowa jest na możliwie najwyższym poziomie.
- Budżetowanie: Twój treningowy schemat – Podobnie jak podczas przygotowań do startu w zawodach wnikliwie śledzisz swoje postępy na treningach, miej zawsze oko na swoje dochody i wydatki. To jedyny sposób na zbudowanie dobrej finansowej formy na przyszłość.
- Zadłużenie: zrzuć dodatkowy ciężar – Wysokooprocentowane zadłużenie, zwłaszcza te z tytułu kart kredytowych i “chwilówek”, jest jak bieganie z obciążonym plecakiem. Najpierw musisz zrzucić ten balast, żeby móc dynamicznie ruszyć do przodu.
- Fundusz awaryjny: Twój żel energetyczny – Zanim wyruszysz w trasę zadbaj o solidny fundusz awaryjny. To Twój zastrzyk energii, dzięki któremu nie stracisz sił, ani rozpędu w nieoczekiwanych sytuacjach, które mogą pojawić się na Twojej drodze.
Pamiętaj, że posiadanie pewnego zadłużenia jest ok. (np. hipoteka na zakup nieruchomości, w której mieszkasz) i nie musisz czekać, aż całkowicie uwolnisz się od kredytu, żeby zacząć inwestować. Po prostu upewnij się, że pożyczki o najwyższym oprocentowaniu zostały spłacone i nie stanowią dla Twojego budżetu niepotrzebnego obciążenia.
Nabieranie tempa: Dlaczego inwestowanie ma tak istotne znaczenie?
Inwestowanie jest jak stopniowe zwiększanie tempa podczas biegu; niezbędne, aby Twoje oszczędności z czasem zyskiwały na wartości. Odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym może wydawać się bezpieczną przebieżką lub lekkim joggingiem, ale w ten sposób nie nadążysz za inflacją. W przeciwieństwie do oszczędzania, inwestycje na globalnych rynkach są jak wydłużenie i przyśpieszenie kroku; jest to nieco trudniejsza technika, napędza jednak Twoje oszczędności w dłuższym terminie, które dzięki temu mają szansę nie tylko dogonić inflację, ale także zyskać nad nią znaczącą przewagę.
Rozważmy następujący scenariusz: zaczynasz z 10 000 złotych na koncie oszczędnościowym z oprocentowaniem 7,00% w skali roku, a następnie konsekwentnie dopłacasz do tej kwoty 500 złotych każdego miesiąca. Po 30 latach oszczędzania na Twoim koncie znalazłoby się nieco ponad 526 000 złotych. Jeśli jednak w wieku 30 lat zaczniesz inwestować 600 złotych miesięcznie, to przy tej samej stopie zwrotu (7,00% w skali roku), do czasu osiągnięcia 65 roku życia będziesz już w gronie milionerów! Nieźle, prawda!? Tak właśnie działa potęga procentu składanego – to jak stopniowe nabieranie tempa na długim dystansie, pozwalające osiągnąć większą efektywność i uzyskać lepsze efekty przy takim samym lub mniejszym nakładzie sił.
Pamiętaj, że oszczędzanie jest bardzo ważne, m.in. dla zabezpieczenia Twojej obecnej kondycji finansowej, podczas gdy inwestowanie, to dążenie do zwiększenia Twojego majątku na przyszłość i skutecznej realizacji najważniejszych życiowych celów.
Wybierz swoją trasę: Jakie masz możliwości inwestycyjne?
Maratony organizowane w różnych miejscach mają bardzo zróżnicowane trasy. W inwestowaniu masz akcje, obligacje, towary oraz nieruchomości. Są też inwestycje alternatywne, jak inwestowanie w sztukę czy finansowanie społecznościowe różnych przedsięwzięć na wczesnym etapie rozwoju (crowdfunding). Pomyśl o każdym rodzaju inwestycji jak o innej trasie maratonu, z których każda ma swój unikalny poziom trudności – ryzyka inwestycyjnego i wymaga odmiennego podejścia. Ale gdy zaczynasz swoją przygodę z tym światem, to fundusze inwestycyjne, fundusze indeksowe oraz fundusze ETF mogą być dla Ciebie najlepszym wyborem. Są niczym dobrze oznakowane, popularne trasy wielkomiejskich maratonów – przygotowane przez profesjonalistów, łatwo dostępne i zapewniają odpowiedni poziom dywersyfikacji.
- Inwestowanie na giełdzie
Kupno akcji i obligacji przypomina powszechnie znane, asfaltowe trasy miejskich maratonów – najpopularniejszy kierunek dla każdego, kto myśli o rozpoczęciu inwestowania. Obecnie również jeden z najłatwiej dostępnych, zwłaszcza biorąc pod uwagę dzisiejszą obfitość aplikacji i platform handlowych, które dają możliwość szybkiego startu. W tym miejscu warto jednak przypomnieć, że inwestowanie nieodłącznie wiąże się z ryzykiem. Każda inwestycja, której dokonasz może stracić na wartości, a wiele z nich zapewne będzie tracić przynajmniej przez jakiś okres.
- Akcje poszczególnych spółek
Jest jak skok na głęboką wodę. To start na jednej z trudniejszych tras, która jest pełna przewyższeń i potrafi zapewnić niemały dreszczyk emocji. To wybieranie akcji pojedynczych firm, które lubisz lub co do których masz przekonanie, że ich cenny będą rosły. Ekscytujące, ponieważ możesz inwestować w firmy, których produkty lub usługi są Ci bliskie, ale jednocześnie bardzo ryzykowne.
- Fundusze akcji
Bywają przeważnie mniej wymagające niż inwestycje bezpośrednie w akcje, ale ilość podbiegów i zbiegów (wzrostów i spadków) na tej trasie może być bardzo podobna. Tu również ukształtowanie terenu może zmieniać się bardzo dynamicznie. Fundusze inwestycyjne to koszyki różnych akcji, ułożone tematycznie (np. fundusz akcji globalnych) lub naśladujące zachowanie popularnego indeksu giełdowego np. WIG20 (tak działają fundusze indeksowe, w tym znakomita większość funduszy ETF). Oferują mniejszą lub większą dywersyfikację, rozkładając ryzyko inwestycji na wiele pojedynczych akcji.
- Obligacje i fundusze obligacji
Wyobraź je sobie jako punkty nawadniania na trasie maratonu – mniej ekscytująca część biegu w porównaniu do akcji, ale dająca chwilę wytchnienia i pozwalająca wyrównać tempo. Kupując obligacje pożyczasz pieniądze firmom (obligacje korporacyjne) lub rządom państw (obligacje skarbowe), otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie w postaci odsetek. Historycznie rzecz biorąc, obligacje dają zarobić mniej niż akcje, ale są bardziej stabilne – ich ceny nie rosną i nie spadają tak gwałtownie jak ceny akcji. Kupno pojedynczych obligacji to zaawansowana strategia, ale istnieje wiele funduszy inwestycyjnych na rynku, dzięki którym możesz skorzystać z ich zalet, zapewniając sobie bardziej przewidywalne źródło dochodu. Inwestycje w obligacje stają się szczególnie istotne, gdy zbliżasz się do “mety” swojego inwestycyjnego biegu.
- Nieruchomości
To malownicza trasa górskiego maratonu. Nieruchomości, w szczególności nieruchomości na wynajem, mogą zapewnić stały przepływ gotówki do Twojego portfela. Atrakcyjność tej formy inwestowania polega na potencjale zarówno wzrostu wartości nieruchomości, jak i dochodów, które otrzymujesz regularnie od swoich najemców. Tak jak podczas górskiego biegu, trasę wytyczają drogi, ścieżki oraz leśne szlaki, tak i w tym przypadku masz szeroki wachlarz możliwości; od mieszkań przez magazyny, aż po całe parki lub galerie handlowe. Inwestowanie w nieruchomości może być niezwykle wciągające i dochodowe, szczególnie dla tych, którzy dobrze poruszają się po tym terenie.
- Surowce
Bieganie w zmiennych warunkach pogodowych nie należy do łatwiejszych. Podobnie jest z inwestycjami w surowce, takimi jak złoto, ropa naftowa czy produkty rolne. Mogą być one co prawda wykorzystywane jako zabezpieczenie przed inflacją i służyć do dodatkowej dywersyfikacji, ale ich wartość potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie, na co wpływ mają bardzo nieprzewidywalne czynniki, jak globalne wydarzenia polityczne, gospodarcze, czy klęski żywiołowe.
- Inwestycje, których raczej należy unikać
Podobnie jak na trasie maratonu możemy spotkać różne zagrożenia, które mogą doprowadzić do kontuzji i spowodować, że ukończymy bieg przed czasem, tak samo w świecie inwestycji czyhają na nas pewne niebezpieczeństwa. Kryptowaluty, handel opcjami czy rynek Forex przypominają te najmniej bezpieczne etapy naszej inwestycyjnej trasy, którym zdecydowanie najbliżej do spekulacji obarczonej wysokim ryzykiem. Brakuje im nieodłącznej wartości, która towarzyszy inwestycjom w bardziej tradycyjne aktywa. Potrafią być źródłem rychłego i wysokiego zysku, ale równie szybko potrafią przynieść znaczące straty. Są niczym ultra-maraton w ekstremalnym terenie – to nienajlepsze miejsce dla poczatkujących biegaczy (inwestorów).
Wybór sprzętu: Najlepsze sposoby inwestowania pieniędzy
Gdy już stoisz na linii startu z zamiarem dokonania swojej pierwszej inwestycji ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że finanse osobiste to kwestia wyjątkowo indywidualna. Tak jak każdy biegacz ma swoje unikalne tempo i swój własny pomysł na pokonanie trasy maratonu, najlepsza strategia inwestycyjna dla Ciebie może różnić się od najlepszej strategii dla mnie, czy innej osoby.
Niektóre aspekty inwestowania mają jednak uniwersalne zastosowanie.
Jednym z nich jest inwestowanie na emeryturę. Niezależnie od tego, czy masz 20 czy 30 lat, inwestowanie z myślą o zabezpieczeniu przyszłości powinno być kluczową częścią Twojego finansowego planu i planu całej Twojej rodziny. Ten cel może wydawać się odległy, szczególnie na początku, ale im wcześniej zaczniesz, tym łatwiej będzie Ci go osiągnąć. Ta część strategii inwestycyjnej dotyczy wytrwałości i wymaga długoterminowego, systematycznego działania, ale dzięki niej możesz zyskać niezwykle ważną rzecz w życiu – komfort finansowy, gdy już przekroczysz linię mety swojego zawodowego życia.
Budowanie kondycji na lata: PPK oraz rachunki IKE i IKZE
Uczestnictwo w programie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) to jak grupowy trening biegowy pod okiem trenera, w którym wziąć udział mogą prawie wszyscy (osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę). Dzięki współpracy z Twoim pracodawcą, dopłatom rocznym ze strony państwa oraz korzyściom podatkowym, są wartościowym sposobem budowania odpowiedniej kondycji finansowej w długim terminie.
Jeśli np. prowadzisz własną działalność gospodarczą i PPK nie są dla Ciebie dostępnym rozwiązaniem, rozważ inwestowanie w ramach IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) lub IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Przypominają samodzielne realizowanie indywidualnego programu treningowego i stanowią elastyczny oraz efektywny podatkowo sposób gromadzenia oszczędności z myślą o przyszłości na emeryturze.
Twój inwestycyjny GPS: Robo-doradcy
Dziś już nikt nie wyobraża sobie uprawiania sportu bez innowacyjnego gadżetu na swoim nadgarstku, jakim jest sportowy zegarek z budowanym GPS-em, który pełni obecnie znacznie więcej funkcji, niż tylko zwykłe mierzenie czasu. Monitoruje cały zestaw wskaźników – tempo, dystans, tętno i inne – tworząc kompleksowy obraz Twoich postępów podczas biegu. Pomaga Ci na bieżąco dostosowywać taktykę, zapewniając, że zawsze jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów. Dzięki niemu nie brakuje Ci motywacji, skupienia, a każdy krok prowadzi do lepszych osiągnięć.
Kto nie chciałby mieć takiego wsparcia w inwestycjach?
Dzięki platformie BeGlobal taki inwestycyjny GPS możesz mieć m.in. w swoim smartfonie, który niczym dobry trener jest zawsze przy Tobie, prowadzi Cię przez wszystkie wyzwania, informuje o stanie realizacji celów i wspólnie z Tobą świętuje zwycięstwa. BeGlobal na tle innych robo-doradców wyróżnia podejście do inwestowania w oparciu o cele, w ramach którego oferuje aktywnie zarządzane strategie oparte o fundusze ETF, brak stałych opłat za zarządzanie oraz nieodpłatne doradztwo inwestycyjne. Tworzy plany inwestycyjne dostosowane do Twoich osobistych celów i prowadzi Cię krok po kroku do ich realizacji.
Poruszanie się po urozmaiconym terenie: Domy maklerskie
Rachunki w domach maklerskich są dla tych, którzy nie potrzebują wskazówek trenera i lubią brać wszystko w swoje ręce. Takie podejście do inwestycji zapewnia nieograniczoną swobodę w łączeniu różnych strategii oraz rodzajów inwestycji, od funduszy po pojedyncze akcje, obligacje i inne, bardziej zaawansowane instrumenty finansowe. Wymaga jednak lepszego wytrenowania – większego obycia w finansowym świecie oraz niemniejszego poziomu wiedzy. Tak jak udział w górskim maratonie, potrafi być ekscytujące oraz niezwykle satysfakcjonujące, szczególnie dla tych, którzy są gotowi poświęcić swój czas na odpowiednie przygotowania i dobrze znają trasę.
Każdy może zostać inwestorem
Tak jak niemal każdy może w każdej chwili wyjść z domu i dzięki swojej determinacji zacząć biegać, podobnie każdy może wkroczyć w świat finansów i zacząć inwestować. Nie ma znaczenia czy zaczynasz od małych kroków, czy dysponujesz na wstępie znaczącą kwotą. Kluczowa jest sama decyzja o starcie i konsekwentne podążanie za dobrze opracowanym planem w kierunku realizacji Twoich indywidualnych celów.
BeGlobal znacznie upraszcza ten proces i towarzyszy Ci przez całą inwestycyjną drogę, zapewniając cenne wskazówki oraz profesjonalne wsparcie. Podobnie jak niezawodna para butów i sportowy zegarek pomagają profesjonalnym biegaczom na trasie maratonu, dbając o ich komfort i odpowiednie rozłożenie sił na całym dystansie, dzięki BeGlobal Twoja droga do finansowego triumfu na mecie również nie będzie dziełem przypadku. To idealne miejsce, żeby zacząć!
Zarejestruj się na BeGlobal. Wyznacz cel. My poprowadzimy Cię krok po kroku do jego realizacji.
Artykuł stanowi informację reklamową. Ma charakter edukacyjno-informacyjny i stanowi wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Rockbridge TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Rockbridge TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym BeGlobal SFIO oraz dokumentami kluczowych informacji.
Inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik powinien liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Wyniki historyczne nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych zysków w przyszłości. Jednostki uczestnictwa nie są depozytem bankowym.
Szczegółowe informacje dotyczące inwestowania w subfundusze wydzielone w ramach BeGlobal SFIO i ryzyka inwestycyjne znajdują się w prospekcie informacyjnym oraz dokumentach kluczowych informacji. Wymienione dokumenty są dostępne w siedzibie Rockbridge TFI S.A., na Platformie BeGlobal oraz na stronie internetowej www.beglobal.pl. Wartość aktywów netto subfunduszy BeGlobal Profit oraz BeGlobal Profit+ może cechować się dużą zmiennością wynikającą ze składu portfela, w szczególności z powodu inwestycji w ETF-y dające ekspozycję na instrumenty udziałowe.
Informacja o ewentualnym odstąpieniu od zaniechania pobierania wynagrodzenia stałego za zarządzanie BeGlobal SFIO będzie podana do wiadomość uczestników Funduszu z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
Materiał nie stanowi usługi doradztwa inwestycyjnego i nie należy go traktować jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe. Rockbridge TFI SA nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane wykorzystaniem opinii i informacji w nim zawartych.
Nie stanowi również oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie jest formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej.
Prawa autorskie do artykułu przysługują Rockbridge TFI. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Materiał pochodzi od spółki Rockbridge TFI S.A. podlegającej nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Rockbridge Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Marszałkowskiej 142, jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla M.ST. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000002970, NIP: 527-21-53-832. Kapitał zakładowy i wpłacony: 27.251.869,00 zł